ul. Partyzantów 53, 22-440 Krasnobród         
     608 396 953              698 644 192              aniasachajko@gmail.com        

Roztoczańskie Królestwo Pszczół Zaprasza!

Od wielu lat prowadzimy rodzinną pasiekę na Roztoczu. Jest to nasza wspólna pasja, która łączy pokolenia. Życie w zgodzie z naturą i poszanowanie bezcennych darów przyrody jest dla nas bardzo ważne. Cierpliwość oraz troska o delikatne owady pozwala nam cieszyć się wyjątkowym smakiem naturalnych miodów.

Przez okres od maja do sierpnia pozyskujemy całą gamę bursztynowego skarbu. Miody wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe, ze spadzi liściastej oraz iglastej cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników tego wyjątkowego "złota". Pasja do pszczół oraz zamiłowanie do pracy w drewnie sprawiły, że gospodarz pasieki własnoręcznie wykonuje ule ozdobne. Inspiracją do ich powstania są budowle znajdujące się w okolicy, między innymi: Kościół w Krynicach, Spichlerz przy Kościele NNMP w Krasnobrodzie, Kaplica Św. Rocha oraz Kaplica Na Wodzie. Prace te można podziwiać przy naszej pasiece, która znajduje się z dala od zgiełku dnia codziennego w Koloni Partyzantów w gminie Krynice (15 km od Krasnobrodu).

Nasze pszczoły mieszkają w ulach, które również zostały zbudowane przez właściciela pasieki.

Cierpliwość, precyzja oraz pasja pozwalają nam własnoręcznie tworzyć wyroby z wosku pszczelego miedzy innymi aromatyczne świece, figurki oraz szachy.

Zarówno miód jak i propolis (kit pszczeli) posiadają bezcenne właściwości lecznicze.

Wszystkie te skarby oferujemy Państwu w samym sercu Roztocza.

Unikalny smak naszych miodów zaspokoi każde podniebienie.



Święty Ambroży patron pszczelarzy

Legenda o Św. Ambrożym Podanie głosi, że przy narodzeniu Ambrożego, ku przerażeniu matki rój pszczół osiadł na ustach niemowlęcia. Matka chciała ten rój na siłę odegnać, ale roztropny ojciec kazał poczekać, aż rój ten sam się poderwie i odleci.

Paulin, który był sekretarzem naszego świętego oraz pierwszym jego biografem, wspomina o tym wydarzeniu. Ojciec po tym wypadku zawołał "Jeśli niemowlę żyć będzie, to będzie kimś wielkim".

Wróżono, że Ambroży będzie wielkim mówcą. Po śmierci ojca, gdy Ambroży miał zaledwie rok, wraz z matką i rodzeństwem przeniósł się do Rzymu. Tam uczęszczał do szkoły gramatyki i wymowy. Kształcił się równocześnie w prawie. O jego wykształceniu najlepiej świadczą pisma, które pozostawił.

Zmarł 4 kwietnia 397 roku. Jego ciało spoczywa w bazylice w Mediolanie. Św. Ambroży jako patron pszczelarzy swoje święto obchodzi 7 grudnia.

Fragment homilii ks. Juliana Bartnika, pszczelarza z zamiłowania:
"Miód ból i cierpienie skróci
Miód wiarę w dobro przywróci
Miód zapewni ci zdrowie
Miód szczęcie przyniesie tobie
Miód radość w tobie rozbudzi
Miód szacunek wzbudzi u ludzi
Miód miłość na nowo rozpali
Miód zgodę i pokój utrwali
Miód zapewni dostatek
Dla ciebie i dla twoich dziatek
Miód da ci spokój sumienia
I szansę przyszłego zbawienia.
W miodzie zbawienie rodzaju ludzkiego".

Źródło: http://www.24ikp.pl/autorskie/pszczelarstwo/20151201ambrozy/art.php


Musimy pamiętać, że dobry miód pszczeli wcześniej czy później ulega krystalizacji.

Krystalizacja miodu to naturalny proces!!!

Krótki opis właściwości miodu:
Miód wielokwiatowy - Ze względu na łagodny smak polecany jest szczególnie dla dzieci. Miód pochodzący z kwiatów letnich, ze względu na silniejsze właściwości inhibinowe (aktywność antybiotyczna), znajduje przede wszystkim zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu grypy i chorób przeziębieniowych, jak również chorób dolnych dróg oddechowych.

Miód lipowy - jest bardzo aromatycznym i smacznym miodem, woń przypomina zapach kwiatów lipy. Smak miodu lipowego jest bardzo charakterystyczny, lekko szczypie w język. Polecany jest przy grypie, przeziębieniach, kaszlu, ma silne działanie wykrztuśne. Ponadto działa uspokajająco oraz obniża ciśnienie krwi.

Miód rzepakowy - Polecany jest dla osób cierpiących na choroby serca. Serce jako mięsień pracuje bez przerwy, a najlepszą odżywką dla mięśni jest glukoza, którą właśnie zawiera miód rzepakowy. Miód ten jest łatwo przyswajalny przez wątrobę, a tym samym zwiększa jej możliwości detoksykacyjne.

Miód spadziowy - Miód spadziowy to wspaniały "antybiotyk", działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wykrztuśnie, zawiera aż cztery razy więcej aktywnego biologicznie żelaza niż miody nektarowe, zwiększa odporność organizmu. Miód ten szczególnie polecany jest przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Kit pszczeli - Propolis to produkt wytwarzany przez pszczoły z kitu pszczelego i balsamu pyłkowego. Jest bogaty w liczne substancje bioaktywne wpływające korzystnie na zdrowie człowieka. Stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Doskonale sprawdza się na infekcje, trądzik, hemoroidy i rany. Propolis używany jest także jako śśrodek antyoksydacyjny, przeciwnowotworowy, cytoprotekcyjny. Ma działanie hipoglikemiczne, hamuje agregacjęępłytek krwi indukowanąą adenozynodifosforanem (ADP), adrenaliną i kolagenem.

Galeria zdjęć - Ule ozdobne

Galeria zdjęć - Wyroby własne